Ремонт відчутно підвищує ліквідність квартири під найм. Приведене до ладу житло економ-класу принесе вам додаткові 10-15% на місяць, бізнес-класу - до 30%, а елітного сегмента - цілих 30-50%. Попит зросте, а час експозиції скоротиться. Але це тільки в тому разі, якщо дотримуватися кількох нехитрих правил. Перше і головне з яких - "Робимо для орендаря, а не для себе".
Орієнтуйтеся на середній смак. Ви готуєте квартиру до оренди, а не в'єте своє сімейне гніздечко. "Ремонт і обстановка квартири повинні відповідати середньостатистичним смакам і уявленням людей про нормальні умови життя. Принцип розумної достатності та доцільності однаково працює як для оборонного комплексу країни, так і оздоблення квартири. Знайти клієнта на квартиру, стіни спальні якої пофарбовані в червоний колір можна, але важко. Так, це красиво, але квартира не повинна дивувати і вражати уяву орендаря, вона має бути місцем відпочинку", - кажуть фахівці ринку нерухомості.
Краще дотримуватися принципу універсальності. Це означає, що у квартирі мають бути ті елементи, без яких жити ніяк не можна (сантехніка, міжкімнатні двері, карнизи та кухонне обладнання); оздоблення повинно бути практичним і довго служити; стиль кращий за стриманий, що привертає увагу найбільшої кількості наймачів. Наприклад, наявність будь-яких орнаментів, темних тонів на стінах різко зменшує кількість потенційних орендарів. Це особливо справедливо для квартир, що здаються без меблів: найімовірніше, клієнт встановить свої меблі, і оздоблення має відповідати їхньому стилю. Часто орендарі просять демонтувати парчеві, оксамитові та інші претензійні штори, які не є універсальним рішенням.
Друге правило - "дорогий ремонт у дешевій квартирі сенсу не має" - недоцільно робити дорогий ремонт і позиціонувати квартиру як бізнес-клас, розташовану в старій панельній дев'ятиповерхівці з брудним під'їздом. Клієнти бізнес рівня ніколи туди не поїдуть. З таким самим успіхом, але з меншими зусиллями ви можете просто викинути гроші. У престижніших районах, де є сталінські будинки, євроремонт буде доречним. В елітний сегмент такі квартири не перемістяться, але ціновий рівень підніметься до верхньої планки бізнес-класу.
"Вкладайте не багато, а достатньо" - так звучить ще одне правило. Витрати на ремонт "квадрата" у квартирі економ-класу оцінюються в $150 - $350, бізнес-класу - в $300-$700, ну а еліт-класу - в $700-$1200. Загальна вартість оздоблювальних матеріалів, меблів і техніки не повинна перевищувати 10-15% ринкової вартості квартири. "Під час розрахунку коштів на оздоблення приміщень, варто оцінити термін, через який ці гроші до вас "повернуться". Таким чином, не вкладайте надто багато, бо термін окупності витрат також буде тривалим.
Важливе й очевидне правило - "Ремонт має відповідати класу квартири". Що вищий рівень житла, що здається, то більшої значущості набуває якість оздоблення. Якщо ви здаєте квартиру економ-класу, то врахуйте, навіть наймачі дешевого житла розраховують побачити сталеві двері, домофон і склопакети. На стінах можуть бути прості світлі, бажано однотонні шпалери, на підлозі - ламінат. Навіть нижній сегмент ринку давно відмовився від холодного і слизького лінолеуму. Підлога і двері можуть розходитися в кольорі на півтону-тон. Ванну кімнату оснастіть якісною сантехнікою. Підійдуть нові меблі вітчизняного виробника. Обов'язковою вважається наявність набору "холодильник, телевізор, пральна машина". Більшого не потрібно, оскільки повний комплект побутової техніки підвищує вартість квартири не значно - до $50 на місяць.
Власникам квартир бізнес-класу доведеться витратитися на євроремонт з використанням якісних матеріалів. Кухня має бути вбудованою. Наявність усього набору побутової техніки - суворо обов'язкова й обговоренню не підлягає. Причому техніка має бути якісною: не треба шокувати орендаря вітчизняним телевізором або пральною машиною активаторного типу. Вітальні та спальні укомплектуйте імпортними гарнітурними меблями. На стіни також можна поклеїти шпалери, підлогу - паркетну або ламінат високої якості. Санвузли оснастіть якісною сантехнікою, обов'язково встановіть водонагрівач.
"Елітні" наймачі найвимогливіші. Але мармур, позолота і всіляка дорога екзотика їм ні до чого. Чим менш індивідуальна обстановка, тим краще. При цьому класика не вітається. "Річ у тім, що дешевизна матеріалів ніде так не впадає в очі, як під час ремонту в класичному стилі. Користуються попитом підкреслено коректні, мінімалістичні стилі - хай-тек, техно. Їхні відмінні риси - світлі стіни, велика кількість скла, каменю, графічні лінії", - кажуть фахівці.
Стіни пофарбуйте в нейтральні світлі та пастельні відтінки, що розширюють простір. Яскраве світло додасть квартирі додаткового об'єму. Орендарі віддають перевагу паркетній підлозі (світлий дуб, бук або ясен), покритій матовим лаком. Темний паркет і червоне дерево не завжди гармоніюють із меблями, які привозить орендар. Краще укласти бруски в ряд по діагоналі: паркетні "ялинки" і "квадрати" пішли в радянське минуле. Врахуйте, навіть якщо квартира здаватиметься без меблів, клієнт не привезе із собою карнизи, штори або фіранки. Встановіть затемнювальні роль-жалюзі в спальнях і світлі нейтральні завіси у вітальнях. Вертикальні та горизонтальні жалюзі офісного типу неприйнятні.
Квартира має бути обладнана системами кондиціонування повітря. З побутової техніки не обійтися без плити, великого холодильника, посудомийної машини, мікрохвильовки, пральної та сушильної машин (краще окремо!). Наймач буде розчарований, якщо ви не передбачите швидкісний Інтернет і супутникову антену. Велика квартира вимагає наявності як мінімум двох ванних кімнат. Якщо одна з них належить до хазяйської спальні, то друга повинна мати прямий доступ з інших приміщень. За наявності джакузі клієнт очікує побачити поруч і душову кабіну для повсякденного користування. Великим сім'ям потрібні дві раковини у ванних кімнатах. Білий колір сантехніки є універсальним. Квартири, що пропонуються в оренду без бойлера, є невдалим винятком із правил.
Звісно, будь-який ремонт не вічний: він застаріває сам по собі і силами квартирантів. По закінченню оренди ви можете виявити, що стіни обмальовані фломастером, а меблі зберігають відмітини котячих кігтів. Відповідно до закону, наймач має право розпоряджатися найнятою житлоплощею як своєю власністю, але в межах, обумовлених у договорі оренди. Тому в договорі обов'язково вкажіть перелік і стан переданого майна. Якщо щось буде зіпсовано, ви завжди це зможете довести.