Українцям, які зазнали збитків через військову агресію, необхідно розуміти, що повне відшкодування від агресора малоймовірне. Про це свідчить юридичний радник Андрій Швадчак. Однак, він зазначає, що існує можливість отримати компенсацію збитків через міжнародний механізм - Реєстр відшкодування збитків, узгоджуючи його з наявними механізмами компенсації від держави.

За словами експерта, не слід хвилюватися тим, хто планує брати участь у програмі "єВідновлення", оскільки така виплата не є повноцінним відшкодуванням збитків згідно з цивільним законодавством. Утім, це не заважає отримати компенсацію від агресора в майбутньому.

Водночас, ситуація для тих, хто бажає отримати компенсацію за знищене житло внаслідок військової агресії, є протилежною. Згідно із Законом №2923-IX, одержувач компенсації зобов'язаний укласти договір про відступлення державі права вимоги до рф щодо відшкодування збитків за знищений об'єкт нерухомості в обсязі отриманої компенсації.

Швадчак радить українцям належним чином фіксувати збитки, збирати докази на їхнє підтвердження та вносити повідомлення до національного Реєстру пошкодженого та знищеного майна через "Дію". Потенційна можливість отримати компенсацію залежатиме від самих заявників, тому варто збирати всі можливі докази, включно з фото- та відеоматеріалами, розрахунковими документами, звітами з оцінки майна, висновками експертів, актами комісійного обстеження, актами ДСНС, судовими рішеннями та іншими.

Отримання компенсації за шкоду від держави не гарантує повного відшкодування від агресора, проте існує можливість скористатися міжнародним механізмом Реєстру відшкодування збитків, узгоджуючи його з наявними механізмами компенсації від держави. Українцям, які стали жертвами військової агресії, рекомендується збирати всі можливі докази збитків та належним чином їх фіксувати, щоб забезпечити можливість отримати компенсацію.