На сайт АН "Город" надійшло питання як продати свою частину будинку, якщо сусід усіма силами перешкоджає тому, щоб Ви розпоряджалися своїм майном. За відповіддю на це питання ми звернулися до керівника Юридичного департаменту АН "Город".
Отже, судячи з листа, на підставі свідоцтва про право на спадщину громадянину належить 1/2 частина домоволодіння, але не зовсім зрозуміла ситуація із земельною ділянкою під цим будинком. Він пише, що земля приватизована. Але якщо вона приватизована попереднім власником, то під час оформлення спадщини Ви повинні були присвоїти земельній ділянці кадастровий номер, а Ви пишете, що його не присвоєно. Можливо, Ви недооформили спадщину в частині документів на земельну ділянку, тоді це те, що Вам необхідно зробити насамперед.
Далі розглянемо питання про продаж Вашої 1/2 частини домоволодіння. Оскільки Вам належить частина домоволодіння, то, відповідно до законодавства, у Вашого співвласника є право переважної купівлі Вашої частини (підкреслюю, саме купівлі! При даруванні або ж обміні частини домоволодіння за співвласником не зберігається право переважного придбання). Відповідно до цього співвласник або повинен купити Вашу частину, або дати нотаріально завірену заяву з відмовою від придбання ним Вашої частини. А оскільки, з Ваших слів, земля під будинком приватизована (тобто на неї оформлено право власності), то і відмов співвласника повинно бути дві: одна щодо будинку, інша щодо землі. Потім необхідно оцінити у сертифікованого оцінювача належну Вам частину домоволодіння і земельної ділянки, отримати довідку (витяг) про те, хто зареєстрований у домоволодінні, докласти до цього пакета документів технічний паспорт, і тоді можна буде оформлювати угоду в нотаріуса. Оформлення угоди буде можливе тільки в тому разі, якщо на будинку немає жодних обмежень (арештів, заборон). Тому ми переходимо до другої частини Вашого листа. Кожен судовий процес індивідуальний, і дати по ньому консультацію без ознайомлення з документами дуже складно. Але зауважу, що в чинному цивільному кодексі України відсутнє поняття "колгоспний двір", яку ж мету переслідувала позивачка, подаючи такий позов, сказати не можу. Що стосується арешту, то незалежно від винесеного рішення у справі, суд розглядає питання про зняття арешту за відповідною заявою. Автоматично арешт не знімається. Заява про зняття арешту не оплачується.
Отже, підсумуємо: щоб Ви могли повноправно розпоряджатися частиною домоволодіння, яка належить Вам, передусім необхідно зняти арешт з домоволодіння, закінчити судовий процес, оскільки оформляти продаж майна, щодо якого ведуться судові спори, заборонено законодавством. Потім необхідно оформити документи, які перераховані в першій частині моєї відповіді.
Я ще раз повторюся, що Ваша ситуація дуже складна і вимагає детального підходу до неї. Звертайтеся, ми будемо раді Вам допомогти.